Jindra Böhm – Norsko pod vodou i nad vodou

Norsko má nejen nádhernou přírodu, ale také napínavou historii. Z období 2. světové války tu lze nalézt fascinující pozůstatky na souši i pod vodou. Historie bitvy o přístav v Narviku nás zavede na nejzajímavější místa na souši i pod vodou.

Po stopách největší námořní operace 2. světové války Operace Weserübung (česky: Cvičení na Vezeře) je kódové jméno pro přepadení Dánska a Norska hitlerovským Německem za II. světové války. Hitler se k tomuto kroku odhodlal poté, co Spojené království a Francie chtěly zablokovat dodávky švédské železné rudy do Německa. Jelikož železná ruda ze Švédska byla pro německý válečný průmysl naprosto nepostradatelná, nezbylo Německu než jednat. Jako nejlepší formu reakce pak zvolili Němci vlastní úder. Jedním z nejdůležitějších cílů bylo obsazení přístavu v Narviku, kde se švédská železná ruda překládala na nákladní lodě. Pod hladinou leží na dně fjordu na čtyřicet lodí. Napínavé vyprávění o bitvách, které spolu svedly německé, norské, anglické, francouzské a polské námořní síly, včetně dobových filmových záběrů i záběrů dnes na dně moře ležících vraků.

Jindra Böhm – vrakový potápěč a sběratel příběhů, které zaplavila voda. Technickému potápění se věnuje přes 20 let, podařilo se mu dostat do hloubky více než 100 metrů. Byl členem mnoha mezinárodních expedic, díky němu mohou diváci českých i mezinárodních televizí nahlédnout do hlubin, kde fotí a natáčí. Vlastní potápěčskou školu, kde vyučuje instruktory technického potápění. V Plzni vede meditační kurzy. V 16 letech začal skákat padákem, ve 22 letech propadl horolezectví. S potápěním začal ve 30 letech. Za sebou má 4000 ponorů. Dnes už ale více cestuje po souši. Nedávno se vrátil z pralesů na Madagaskaru a Ekvádoru, chtěl by se podívat do Antarktidy.

Předprodej akce

400,- celý festival
300,- pouze neděle
100,- jednotlivá přednáška